Cildikısık Mahallesi 1900 yıllar da Ankara – İstanbul karayolunun geçiş güzergahı üzerine kurulmuş bir yerleşim alanıdır. İsmini Cildikısık tünelinden veya Cildikısık tren istasyonundan almıştır.

Eski Ankara – Zonguldak yolu köyün içinden geçmekteydi. Şu anda toprak yol ve patika şeklindedir. Mahalle de kurulu olan ve 1900 yıllarda çalışmakta olan tren istasyonunun binası hala ayaktadır. Tren yolu hala çalışmakta olup sadece yolcu indirip bindirme amaçlı kullanılmaktadır.

Mahallede kurulu olan Orman işletme binalarının olması, büyük su havuzunun bulunması çıkabilecek bir yangında ilk müdahalenin yapılmasına imkan sağlamaktadır. Ne yazık ki Orman işletme binaları da tren istasyon binası gibi ayakta kalmaya çalışmaktadır.

Yeni karayolu (Ankara – Karabük) yapımından sonra mahallemiz anayola 850 metre mesafede kalmış anayol ile mahalle arasında bir resmi yol kayıtlara geçmemiştir. Mahalleyi karayolundan ayıran en önemli neden köprünün olmaması, karayoluna 850 metre mesafe olmasına rağmen yolunun toprak olması ve araçların giriş çıkışının imkansız olmasıdır.

Cildikısık tüneli Türkiye’de bir ilktir ve tektir. bir dağ/tepenin içinde dört adet tünel mevcuttur. Tünelin en alt kısmından dere (Akarsu) akmaktadır. Onun üzerinden Tren yolu geçmektedir. Onun üzerinden de karayolu geçmektedir. Üst üste üç tane ulaşım yolu. 2010 yılında ikinci tünel yapımına başlanılmış ve 2012 yılında ikinci tünelde kullanılmaya başlanmıştır.

Mahallemize resmi olmayan iki giriş yolu vardır. Yolumuzun toprak olması çakıllı ve sorunlu olması ulaşımı engellemektedir. Ayrıca önceden yapılan ufak bir köprü tehlikeli bir şekilde sadece ufak araçların geçmesine olanak sağlayabilmektedir. Bu geçilen yol da resmi değildir.

Mahallemizde oluşabilecek bir yangın veya afet de resmi araçların ve yangın ekiplerinin mahallemize girmeleri nasıl sağlanacak köylü tarafından merak edilmektedir.

Mahallemizde şu anda 1965 yılında yapılmış olan bir Camimiz bulunmaktadır. Köylü olarak elimizden geldiği kadar ibadethanemizi tadilat etmekte ve onarmaktayız. Hala eksikliklerimiz olmasına rağmen zamanla bu eksiklerimizi gidereceğimize inanmaktayız.

Mahalle ve köylerdeki okul binaları çürümeye yüz tutmuş olduğu halde mahallemizdeki birlik ve beraberlik sayesinde okul binasının fiziki özelliğini değiştirmeden tadilatını yapmış ve köylünün hizmetine sunmaktayız. (Boya ve badanası, dış yüzey dahil olmak üzere boyanmış cam ve çerçevesi kalmayan binanın pencereleri pvc pencereler ile sağlamlaştırılmış, çatı onarılıp bakımı yapılmıştır ve hala onarım çalışmaları devam etmektedir)

Bu işlerin yapımında hizmeti geçen maddi ve manevi yardımını bizlerden esirgemeyen köy halkına ve aralarındaki imeceye huzurunuzda teşekkür ederim.

2008 yılında geldiğim bu görev yerinde bu işlerin yapımında beni yalnız bırakmayan ve önderlik yapan aşağıda ismini vereceğim kişilerden Allah Razı olsun diyorum.

Mustafa Yılmaz (Muhtar), Celal Çankaya (Aza), Muzaffer Kartal, Recep Yılmaz, Mehmet Çetin, Metin Yılmaz, Nurettin Uludağ. Ayrıca bu kişilerden başka bizlerden maddi ve manevi yardımını esirgemeyen köylümüzden de Allah razı olsun.

Yazı sahibi :  Orhan Arıcı (Köy İmam Hatibi)*

* Orhan Arıcı’nın 2011 yılı Aralık ayında tayini çıkmıştır.